Lokaty- dobre i złe strony tego rozwiązania

19.jpg Bardzo często szukamy ciekawego sposobu oszczędzania lub też pomnażania posiadanego przez nasz kapitału. Jakie mamy możliwości w tym zakresie? Przede wszystkim możemy zdecydować się na jedną z kilku opcji. Należą do nich konta oszczędnościowe, obligacje skarbowe, fundusze inwestycyjne, lokaty a także bardziej egzotyczne rozwiązania jak chociażby lokowanie środków w drogie wina. Każda z nich ma wiele plusów i minusów, jednakże niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się ciągle lokaty. W tym przypadku możemy wybrać jeden z dwóch wariantów. Te w bardziej klasycznej formie posiadają stałe oprocentowanie na poziomie od 3 do nawet 7 procent. Natomiast lokaty dynamiczne cechują się znacznie niższym wskaźnikiem w tym zakresie.

Która lokata jest bardziej korzystne z punktu widzenia klienta?

Niestety trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a to z kilku przyczyn. Przede wszystkim należy się zastanowić na czym bardziej zależy posiadaczowi lokaty. Czy chciałby on włożony w lokatę kapitał zostawić aż do czasu, kiedy depozyt terminowy się skończy, czy też w razie potrzeby wolałby mieć jednak swobodny dostęp do swoich środków pieniężnych. Oczywiście w tyn drugim przypadku bardziej wskazana będzie lokata dynamiczna, bowiem można z niej wypłacić pieniądze przed czasem, nie tracąc jednocześnie żadnych odsetek. Gdy natomiast zależy nam bardziej na jak największych zyskach powinniśmy zdecydować się na bardziej tradycyjne rozwiązania.

Biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw, powinniśmy się zastanowić na co tak naprawdę zwrócić uwagę przy zakładaniu lokat. Pierwszym i najbardziej istotnym czynnikiem jest wysokość minimalnej wpłaty, wymaganej do założenia lokaty. Obecnie mamy ogromny wybór w tym zakresie i możemy się zdecydować na depozyt terminowy posiadając już ok. 500 złotych. Posiadacze bardziej zasobnych kont znajdą także rozwiązania dla siebie, ponieważ znajdziemy lokaty z minimalnym wkładem w granicach kilku tysięcy, tak więc dla każdego znajdzie się odpowiedni produkt. Przeglądając poszczególne rankingi lub kalkulatory lokat warto także zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Jednym z nich jest konieczność zakładania dodatkowego konta bankowego, a kolejnym możliwość założenia lokaty online bez konieczności odwiedzania banku. Mówiąc ogólnie lokaty są bardzo dobrym wyborem. Możemy zdecydować się na depozyty terminowe o różnym okresie ważności a dodatkowo najkrótsze lokaty bankowe trwają jedynie jeden dzień, co przy dość dużym wkładzie pozwoli nam sporo i szybko zarobić na swoim kapitale.

Jeżeli nie należymy do osób zbyt terminowych, rozwiązanie to będzie o wiele bardziej korzystne niż np. fundusz inwestycyjny przy którym konieczne są regularne wpłaty. Ponadto mamy sposobność dokonania wyboru spośród bardzo wielu produktów o odmiennym oprocentowaniu. Warto również zwrócić uwagę na to, że jeśli pieniądze jakoś się nas „ nie trzymają” stała lokata bankowo pohamuje nasze chęci wydawania pieniędzy, a tym samym oszczędzanie będzie bardziej skuteczne. Lokaty posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. W związku z tym poszukując doskonałej formy oszczędzania, warto przyjrzeć się bliżej tym produktom finansowym. Może kokosów dzięki nim przy niskich wpłatach nie da się zarobić, ale zysk zawsze będzie pewny i co więcej sytuacja gospodarcza panująca w naszym kraju nie będzie miała na niego zbyt dużego wpływu. Lokaty znajdziemy w każdym banku, są one więc powszechnie dostępne, co jest ich dodatkowym atutem.