Pozytywne i negatywne strony kredytów konsolidacyjnych

Kredyty konsolidacyjne mogą być ciekawym rozwiązaniem w wielu rozmaitych sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby decyzji o zaciągnięciu zobowiązania finansowego nie podejmować w sposób pochopny. Bardzo ważne jest to, żeby dokładnie przeanalizować wszelkie okoliczności istotne z perspektywy danego przypadku. Na samym początku dobrze jest uświadomić sobie, jakie są pozytywne oraz negatywne strony kredytów konsolidacyjnych. Takie informacje mogą być przydatne w przeprowadzaniu późniejszych analiz i kalkulacji. Zbudowanie sobie odpowiedniego zaplecza wiedzy w tematyce kredytowej jest bardzo ważne, jeżeli zastanawiamy się nad tego rodzaju dodatkowymi źródłami finansowania. currency-3133236_1920.jpg

Kiedy można pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym?

Z pewnością istotną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest to, że umożliwiają one dokonane swego rodzaju modyfikacji istniejących już zobowiązań. Służą one bowiem do tego, aby niejako połączyć istniejące zadłużenia w bankach w jedno. Wówczas instytucja bankowa, która udziela nam kredytu konsolidacyjnego, spłaca nasze długi, a my jesteśmy związani obowiązkami wynikającymi w jednej umowy. Takie rozwiązanie nieraz pozwala na zmniejszenie wysokości comiesięcznych rat w stosunku do tego, ile płaciliśmy do tej pory z tytułu regulowania wspomnianych należności. Może to być zatem interesująca opcja dla tych, którzy z jakichś względów pragną wolniej spłacać swoje zadłużenie. Konkrety zależne są jednak już od poszczególnych ofert, dlatego też musimy uważnie przyglądać się warunkom dostępnych propozycji. Niejednokrotnie zdarza się, że kredyt konsolidacyjny oferuje dosyć atrakcyjne oprocentowanie – atrakcyjność parametrów ofert musi jednak zostać przeanalizowana w odniesieniu do warunków naszych dotychczasowych zobowiązań, które chcemy poddać procesowi konsolidacji.

Kiedy kredyt konsolidacyjny może nie być dobrym rozwiązaniem?

Rozważając kredyt konsolidacyjny, musimy mieć jednak na uwadze fakt, że bardzo często wiąże się on z wydłużeniem okresu kredytowania, a co za tym idzie – ze wzrostem całkowitych kosztów, jakie będziemy zobowiązani ponieść. Tutaj ponownie wszystko zależy od tego, jaki kształt mają nasze obecne zadłużenia bankowe, a także jak prezentują się parametry poszczególnych propozycji. Z pewnością jednak musimy wziąć pod uwagę to, jakie są nasze priorytety w przypadku zobowiązań o charakterze finansowym. Jeżeli nie uda nam się znaleźć oferty, która umożliwi obniżenie comiesięcznych rat, lub też będzie niedopasowana pod tym kątem do naszych oczekiwań, wówczas powstaje pytanie o sens kredytu konsolidacyjnego w naszym konkretnym przypadku. Taka sytuacja może mieć miejsce również wtedy, kiedy naszym celem wcale nie jest zmniejszenie wysokości rat, a kierujemy się głównie chęcią połączeniu kilku zobowiązań o charakterze bankowym w jedno. Jeśli z naszej analizy wynika, że koszty całkowite zadłużenia będą wyższe w stosunku do należności, które regulowaliśmy do tej pory, sam fakt konsolidacji kredytów jest tutaj chyba mało uzasadniony z perspektywy ekonomicznej. Mogą zdarzyć się również przypadki, w których będziemy chcieli niejako skrócić okres kredytowania i w szybszym tempie spłacić swoje zadłużenia. Jeśli uda nam się znaleźć taką ofertę, bardzo prawdopodobne jest, że wówczas wysokość rat będzie pokaźna. Z kolei jednak taka sytuacja może oznaczać również zmniejszenie całkowitych kosztów długu. Jak zatem widać, niezbędna jest wnikliwa ocena okoliczności naszego przypadku oraz szczegółów ofert kredytów konsolidacyjnych. Tego rodzaju przemyślenia i kalkulacje są absolutną podstawą w procesie decyzyjnym.