Podstawowe informacje o kredycie samochodowym

Pieniądze na zakup samochodu możesz uzyskać na różne sposoby. Dziś banki oferują swoim klientom także tym nowym kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy oraz leasing. Czym tak dokładnie jest kredyt samochodowy, jakie dokumenty są wymagane podczas składania wniosku? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Informacje o kredycie samochodowym

Kredyt samochodowy, który możemy uzyskać w banku to produkt celowy, jak sama jego nazwa wskazuje musi w całości zostać przeznaczony na zakup samochodu lub innego pojazdu mechanicznego uwzględnionego przez bank. Oprócz samochodu osobowego możemy kupić również: samochód ciężarowy, przyczepę kempingową, skuter, motocykl, quada oraz łódź. Banki nie określają, w jakim miejscu ma być dokonany zakup pojazdu mechanicznego, więc możesz kupić go w salonie, komisie lub też od osoby prywatnej. Niektóre banki kredytują również zakup samochodu, który zostanie sprowadzony spoza naszych granic kraju. Niemniej jednak banki niechętnie udzielają kredytu samochodowego na pojazdy, które mają więcej niż 15 lat.

Rodzaje kredytów samochodowych

Kredyt samochodowy to nie jeden konkretny produkt bankowy, lecz kilka różnych produktów bankowych. Przede wszystkim różnią się one kosztami ogólnymi, sposobem spłaty i wielkością wkładu własnego. Standardowy kredyt samochodowy, o który najczęściej ubiegamy się w bankach działa na podobnej zasadzie, co kredyt gotówkowy. Może być udzielony na maksymalnie 12 miesięcy. Bank może również od kredytobiorcy wymagać wkładu własnego – tu wszystko zależy od rocznika samochodu i jego ceny ostatecznej. Jeśli będziesz chciał kupić całkiem nowy samochód z salonu bez najmniejszego problemu znajdziesz bank, który udzieli ci kredytu samochodowego. Oprocentowanie kredytu na samochód jest zmienne i składa się z stałej marży banku i stawki WIBOR 3M, którą banki aktualizują raz na trzy miesiące. Kredytobiorca może też wybrać raty równe lub malejące. W celu sprawdzenia na jaki kredyt samochodowy nas stać w obecnej chwili można skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który jasno określi czy bank takiego kredytu nam udzieli. Dzięki temu zaoszczędzimy swój czas, który musielibyśmy poświęcić na odwiedzinach wielu placówek bankowych, które mogłyby nie przyznać kredytu samochodowego.