Jakie wymagania musisz spełnić, żeby wziąć kredyt?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nasze życia obfitują w liczne niespodzianki. Niestety mowa także o tych bardziej przykrych niespodziankach, związanych między innymi z nagłymi wydatkami. Tego typu sytuacje mogą być bardzo różne. Może chodzić zarówno o te bardziej przyjemne wydatki, takie jak wycieczka z rodziną do Hiszpanii, zakup nowego samochodu, dawno upragniony remont mieszkania czy interesujący wyjazd nad jezioro, ale niestety możliwość jest też taka, że wydatki zaskoczą nas negatywnie. Wtedy może się okazać, że musimy wyłożyć pieniądze na takie sprawy, jak leczenie, rehabilitacja czy naprawa samochodu, bo ten właśnie uległ wypadkowi. Nie da się ukryć, że bardzo często takie “okazje” zaskakują nas w bardzo niespodziewanych i bardzo często niekorzystnych momentach, w których akurat jesteśmy w dołku finansowym czy zwyczajnie w świecie mamy masę innych wydatków. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad opcją, którą oferuje większość banków - kredyty gotówkowe na wymarzony (lub konieczny!) cel.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybranie do banku celem zaciągnięcia kredytu, należy przejrzeć mnóstwo ofert i dobrać taką, która zarówno spełni nasze wymagania, jak i sprosta naszym możliwościom finansowym. Powinniśmy dobrać odpowiednią kwotę, oprocentowanie oraz czas trwania spłaty kredytu. Należy tutaj pamiętać, iż te dłuższe kredyty, to znaczy rozłożone na dużo więcej miesięcy, wedle prostej zależności są dużo droższe - ostateczny koszt kredytu zależy bowiem zarówno od oprocentowania, jak i właśnie czasu trwania. Należy tutaj wziąć pod uwagę cel, na który chcemy zaciągnąć owo zobowiązanie finansowe i dopasować odpowiednią do tego celu kwotę, ale należy również wziąć pod uwagę poziom naszych zarobków i zastanowić się, jakiej wysokości comiesięczna spłata nie zaburzy naszego budżetu tak bardzo, żebyśmy nie mieli za co żyć. Jest to o tyle istotne, że kredyty gotówkowe są bardzo często zobowiązaniem na bardzo długi czas i nie da się ukryć, że znacznie obciążony budżet przez bardzo wiele miesięcy niekorzystnie wpływa na naszą sytuację finansową. A nie chcemy się przecież ograniczać w zakresie wydatków, prawda?

Jeśli chodzi o wymagania, które niemal wszystkie banki stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami, to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na naszą zdolność kredytową, czyli stałe źródło dochodu poświadczone za pomocą odpowiedniego dokumentu przez pracodawcę, dzięki czemu bank będzie wiedział, że może nam “zaufać” i udzielić kredyt, bowiem będziemy w stanie go spłacać. Istotna jest również nasza historia kredytowa.