Tag - Narodowy Bank Polski

Kanał wpisów

czwartek, styczeń 15 2015

Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym

Powszechnie za najbardziej korzystny kredyt uznaje się kredyt hipoteczny. Wszystko za sprawą zobowiązania. Kredyt hipoteczny zaciąga się bowiem pod zastaw nieruchomości. Nie każdy kto potrzebuje dużej gotówki jest w stanie zaryzykować. Dlatego też zdecydowanie większą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy. Zaciąga się go na zdecydowanie mniejsze kwoty. Często towarzyszą mu jednak dodatkowe opłaty. Wejdź na ekredytowymarket.pl ranking kredytów gotówkowych zawierający najlepsze dostępne oferty.

Droga do kredytu gotówkowego otwarta jest więc zarówno dla tych, którzy posiadają minimalne źródło zabezpieczenia. Dla banku wystarczy zazwyczaj jeśli kredytobiorca posiada stałe źródło dochodów i wyraża zgodę na dobrowolne poddanie się egzekucji. Zdecydowanie rzadziej praktykowaną opcją jest zaciąganie kredytu na poręczyciela. Przy poważnych sumach takie rozwiązanie jest jednak często proponowane przez bank.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na zupełnie dowolny cel. Za pomocą pieniędzy pozyskanych w ten sposób można kupić nowe meble, sprzęt RTV czy AGD czy cokolwiek innego. Bank na pewno nie będzie wnikał w to na co zostały przeznaczone pieniądze z tytułu tego zobowiązania. Co zaś tyczy się kosztów to jak to bywa przy kredycie najważniejsze jest oprocentowanie. Może się ono wahać od 13 do nawet 20 %. Nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Stopa ta ustalana jest przez Narodowy Bank Polski. Na tym koszty kredytu gotówkowego się nie kończą. Każdy bank dodatkowe opłaty nalicza według własnych preferencji. Kolejnym istotnym kosztem kredytu gotówkowego jest bowiem prowizja. Jej wysokość oraz sposób naliczania uzależnione jest w głównej mierze właśnie od banku. Może to być jednorazowa opłata, którą trzeba uregulować przy zaciąganiu zobowiązania, może też zostać rozłożona na raty. Bank może również wymagać o kredytobiorcy wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Zakres polisy może być różny. Może to być na przykład polisa na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe w razie śmierci klienta zobowiązuje się do przejęcia jego zobowiązania. Banki posiadają korzystne umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Od każdego Klienta, który zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia bank otrzymuje od towarzystwa prowizję. W efekcie bank chcąc nakłonić potencjalnych kredytobiorców do korzystania z ubezpieczenia oferuje im atrakcyjne oprocentowanie. Tak jak przy kredycie hipotecznym tak również przy kredycie gotówkowym, kredytobiorca może swobodnie zdecydować się na to czy chce zobowiązanie spłacać w ratach równych czy malejących. Przy mniejszym zobowiązania taka opcja nie zawsze jest jednak dostępna.